Hiina Harjaskoer
Haruldast koeratõugu Hiina harjaskoera võime kohata nii müütides kui ka legendides. Levib arvamus, et eelpoolnimetatud tõug pärineb Aafrika mandrilt, ning järelikult liigist Canis Africanis. Järk - järgult levisid nad üle maailma ning ristusid kohalike tõugudega. Hämmastav, et karvutu koeratõug jäi ellu elades isoleeritud asukohas ning seejärel levides üle kogu maailma. Karvutute koeratõugude hulka kuuluvad: Hiina harjaskoer (Chinese Crested), Mehhiko karvutu (Mexican Hairless) e. Xoloitzcuintli, Abesiinia päikesekoer (Abyssinian Sand Dog), Inkade Orhideekoer (Inca Orchid), Turkish Greyhound. Kuigi me ei tea millal tegelikult karvutud koerad jõudsid Hiinasse, on selge, et mitusada aastat aretasid neid Hani Dünastia inimesed. (Teadaolevatel andmetel kohtab seda tõugu juba 15 saj. Hiina erinevates ürikutes.) 16 saj.vältel, Hiina kaupmehed importisid karvutuid koeri mitmetesse erinevatesse maadesse - nii saabus eelpoolnimetatud koeratõug nn. Uude Maailma. Mehhiko karvutu, suur Xoloitzcuinli ja Inka Päikesekoer on tõenäöliselt tuntumad karvutute koerte esindajad. Arheoloogilised leiud tõendavad, et väike karvutu koer elas Mehhikos tuhandeid aastaid tagasi. Karvutu koer sisendas suurt austust Tolteekide ajastu (900-1200 AD) inimestes. Koer oli üks kümnest headuse sümbolist mis oli iseloomulik Quetzalcoatli Kuningriigile. Muistsed tolteegid arvasid, et armastus koera või tema isanda vastu on kõige omakasupüüdmatum armastus. Asteekidel aga olid karvutud koerad kuninglikeks templikoerteks. Uus Koeraraamat (ilmunud 1900 a.) mainib, et karvutuid koeri esineb Kesk- ja Lõuna-Ameerikas, Lääne-Indias, Hiinas, Manilas ja osaliselt Aafrikas. Suuremalt jaolt on iseloomulik nendele tõugudele suur kasv, kuid esineb ka väikesekasvulist ja elegantset tüüpi. Koerte kasv kõigub 4-5 naela ja teistel keskmist kasvu koertel 10-15 naela vahel. Chinese Crested e. "hiina tutiga kaunistatud" päritolu üle võib küll vaielda kuid tutiga kaunistatud on ta küll. (Karvutute koerte erinevad variandid). Viimastel aastatel on aretatud uus tõuvariant nn. Powder puff e. "puudritups". (Karvaste koerte erinevad varjandid). Teadlastele on jäänud siiani ka saladuseks nende võime ravida haigusi. Koerake võib peatada algava astmahoo, normaliseerida südame rütmitegevuse, alandada vererõhku, vabastada allergiast ja nahahaigustest, vähendada valu liigestes ja selgroos. Arvatakse, et see koerake võib peatada onkoloogilised protsessid. Osalt võivad need nn. "imevõimed" olla tingitud tema kehatemperatuurist, mis tavaliselt on 40,5-42 C vahel. Sellist kehatemperatuuri ei esine ühelgi meie planeedil elaval loomaliigi esindajal.FCI standardHiina harjaskoera tõustandard on vastu võetud FCI poolt 24.06.1987.a.

Üldiseloomustus: Väike, graatsiline, rõõmsameelne ja elav koer.
Pea: Pealagi kergelt ümardunud ja piklik, põsed siledad ja lamedad, üleminek otsmikult koonule kergelt rõhutatud. Koon kergelt kitsenev, kuid mitte terav, vaid lame nagu kolp. Õhukesed ja pingul mokad. Karvkate algab otsmiku ja koonu üleminekukohast ja võivad olla pikad - mida pikemad ja kohevamad, seda parem.
Silmad: keskmise suurusega, laialt lahus asetsevad, nii tumedad kui võimalik. Suur viga - sinised silmad!
Kõrvad: madalal asetsevad, suured ja kikkis, kas karvadega või ilma, powderpyff'il on lubatud rippuvad kõrvad.
Hambumus: käärhambumus. Suur viga - hammaste täielik puudumine!
Kael: pikk, peenike, kuiv, kaunilt kaardus.
Keha: painduv, täisnurkne, küllalt lai ja sügav rinnakorv, kergelt ülespoole hoidev kõhujoon.
Jäsemed: kuivetud peened abaluud, pikad, sihvakad, keha all asetsevad esijalad, käpad on suunatud ette. Hästi kumerdunud laudjas, tagapool head nurgad, pikad sääred, madal kand. Lame selg, laialt lahus asetsevad tagajalad.
Käpad: tüüpilised jänesekäpad, kitsad ja pikad, ettepoole suunatud.
Saba: kõrgel asetsev, liikumise ajal hoiab üles või tahapoole. Sabatutt pikk ja kohev, mis asub saba alumise 2/3 pikkuses.
Liigutused: pikad, sujuvad, elegantsed, hea ulatuse ja kiirusega.
Karvkate: õhuke nahk, marmoritaoline, puudutamisel soe ja sile. Powder puff'il on tõule iseloomulik alusvill ja pikk pealiskarv.
Värvus: on lubatud kõik värvused ja värvikombinatsioonid.
Turja kõrgus: isasel koeral 28-33 cm, emasel 23-30 cm.
Kaal: maksimaalselt 5,5 kg
VeterinaariaGENEETIKA. Tõu omapäraks on, et ühes pesakonnas sünnib nii karvutuid kui ka karvaseid kutsikaid. Kaks karvast ehk powderpuffi saavad 100 % karvased järglased.

TÕU OMAPÄRA. Karvututel isenditel võib esineda hammaste puudumist, sealjuures karvastel isenditel nõutakse täiuslikku hambakomplekti. Hiina harjaskoera karvutud variandid on kui kameeleonid. Nad muudavad oma nahavärvi. Suvel päikese käes muutub nahk tumedamaks, talvel aga vastupidi peaaegu valgeks. Karvutu koera nahk on väga õrn ja tundlik. Suvel tuleb teda kaitsta päikesepõletuse eest, kasutada tuleks selleks vastavat kreemi. Kreem ei tohiks sisaldada tugevaid lõhna- ega värvaineid, selleks sobivad suurepäraselt kreemid mis on mõeldud allergilistele inimestele.

Hiina harjaskoer on oma olemuselt nagu kass, kes pidevalt hoolitseb enda eest. Meeles tuleks pidada, et karvutud isendid on enamuses allergilised villale, ning seda arvestama valides oma lemmikule sügis- ja talvekombinesooni ja/või magamisaset. Nii karvutud kui karvaseid isendeid tuleks pesta vähemalt 2 korda kuus. Powderpuff vajab iga nädal korralikku kammimist, et karv ei pulstuks ja püsiks kaunina, ka karvututel isenditel tuleks kord nädalas kammida karvu pealael, jalgadel ja sabal. Meeles tuleks pidada, et karvutud isendid erinevalt powderpuffidest on väga vastuvõtlikud ja tundlikud külma suhtes.


VET. INFO http://www.vetinfo.com/dencyclopedia/deindex.html